LO im. M.Kopernika

Państwo KUBARSCY

Pani Anna Koźmińska-Kubarska i Pan Leon Hipolit Kubarski podarowali naszej szkole kolekcję obrazów i innych dzieł sztuki, które są wyeksponowane w galerii szkolnej.


ANNA KOŹMIŃSKA-KUBARSKA – żołnierz AK, doktor dermatologii, profesor zwyczajny. Urodziłam się 9 marca 1917 r. w Warszawie. Ojciec Dionizy Mieczysław Wojtaśkiewicz był inżynierem, matka Irena z Leśniewskich dyplomowaną pielęgniarką. Mając 17 lat wstąpiłam na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyłam w 1939 r. Pod koniec 1939 r. rozpoczęłam działalność w SZP-ZWZ (Służba Zwycięstwu Polsce). Zostałam aresztowana w Krakowie, więziono mnie w Krakowie, w Warszawie na al. Szucha i na Pawiaku. W lipcu 1944 r. zostałam wywieziona do obozu koncentracyjnego Revensbruck. Po wojnie zamieszkałam w Krakowie, gdzie wstąpiłam na Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowałam w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie ogłosiłam wiele prac naukowych. Doktoryzowałam się i habilitowałam w Akademii Medycznej w Warszawie. W 1968 r. otrzymałam propozycję pracy na uniwersytecie w Zairze. Na Uniwersytecie w Kinszasie byłam profesorem zwyczajnym. Wykształciłam tam specjalistów w dziedzinie dermatologii i wenerologii. W Polsce wydałam podręcznik „Dermatologia i Wenerologia Tropikalna”, PZWL, 1994.


LEON HIPOLIT KUBARSKI odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i innymi. Uczestnik wojny 1939-1945r. (jako pilot ciężko ranny). Żołnierz Powstania Warszawskiego 1944r. Dowódca odcinka ul. Brzozowej pseudonim „Stanisław” Barykada. Następnie po przejściu kanałami dowódca odcinka ul. Browarnej na Powiślu, jednocześnie zastępca dowódcy 101-szej kompanii „Batalion Bończa” w zgrupowaniu mjr „Roga”. Ciężko ranny w walkach na Powiślu. Syn Ziemi Ostrowskiej

Poniżej przedstawiamy niektóre z prac podarowanych przez Państwa Kubarskich

Skip to content