LO im. M.Kopernika

Kup Pan Szczotkę!

Kup Pan szczotkę to akcja Fundacji Pomocy Huanitarnej Redemptoris Misso.
Nasza szkoła także wzięła udział w akcji, którą koordynowały p. Magdalena Konrad i p. Justyna Skarpetowska.
Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć ten szczytny cel. Zebrane szczoteczki zostaną przekazane organizatorce akcji p. Jolancie Polak, a następnie wysłane do Afryki.

Nowych nawyków najłatwiej nauczyć dzieci. Jeśli przeniosą ten zwyczaj do domu, może i ich rodzice przekonają się do mycia zębów. W biedniejszych rejonach Kameruńczycy utrzymują się z tego, co sami wyhodują na przydomowych poletkach. Czasem uda im się to sprzedać i w ten sposób zarabiają kilka groszy. Bieda i choroby są największym utrapieniem Kameruńczyków. W miejscowości Abong – Mbang istnieje polski gabinet stomatologiczny. Dentysta – wolontariusz fundacji jest jedynym stomatologiem w promieniu 200 km.

Aby działania dentystów miały sens, Fundacja „Redemptoris Missio” prowadzi Akcję „Kup Pan Szczotkę”. Zbieramy szczotki i pasty do zębów, które trafiają do ośrodków misyjnych w Afryce. W roku 2014 w ramach pierwszej edycji Akcji wysłaliśmy do Afryki 25 tys. szczoteczek i past do zębów. Szczotki trafiły do Tanzanii, Kamerunu, RPA i Republiki Środkowej Afryki. Dzieci myły zęby w szkole, a na koniec roku w ramach nagrody dostały swoje szczoteczki do domu. Niestety zapasy misjonarzy właśnie się wyczerpały.

Tekst: Magdalena Konrad
Żródło: http://www.medicus.ump.edu.pl/
Foto: Ida Świedzińska

Skip to content