IV Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego „Глагол” w Pietrozawodsku (Rosja) – 1-10.06.2016
|W dniach 1-10 czerwca 2016r. w Pietrozawodsku (Rosja) odbywał się IV Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego „Глагол”. Do stolicy republiki Karelia przybyli obcokrajowcy z całego świata: Chin, Brazylii, Czadu, Korei Południowej, Serbii, Wietnamu, Ekwadoru, a także delegacja z Polski. Podczas festiwalu dołączyła się również miejscowa, pietrozawodska młodzieżowa grupa teatralna. Przebywający w dniach 1-4 czerwca na terenie malowniczego centrum naukowo-wypoczynkowego „Урозеро” nad jeziorem o tej samej nazwie, uczestnicy mieli okazję poznać się, a także zagłębić w rosyjskojęzyczne środowisko. Ponadto, trwały intensywne przygotowania do uroczystości otwarcia festiwalu, czyli balu XIX wieku, a także do wystawienia utworu „Bajka o carze Sałtanie” autorstwa Puszkina w sali Biblioteki Narodowej. Wszyscy uczestnicy zdążyli zachwycić się pięknem karelskiej przyrody i trwającymi w owym czasie białymi nocami. Niektórzy z nich po raz pierwszy zobaczyli tęczę.
Zaznajomienie zagranicznych delegacji ze stolicą Karelii w dniach 5-7 przebiegło dość niecodziennie: międzynarodowe drużyny wzięły udział w grze miejskiej na nadbrzeżu jeziora Onega, którego trasę można było przejść tylko poprzez wypełnienie zadań w języku rosyjskim dotyczących bajek A. S. Puszkina.
Program festiwalu w Pietrozawodsku (5-7 IV) poświęcony był Dniu Języka Rosyjskiego i Puszkinowskiemu Dniu Rosji. Uczestnicy wzięli udział we flesh mobie i uroczyście przemaszerowali po ulicach Pietrozawodska ku pomnikowi Puszkina, pod którym zagraniczne delegacje złożyły kwiaty.
W Bibliotece Narodowej został zaprezentowany spektakl „O carze Sałtanie…” i muzyczno-literacka kompozycja „Poezja białych nocy” wspólnymi siłami przygotowana przez uczących się języka rosyjskiego obcokrajowców z całego świata, w tym także z Polski. Pojawiła się również możliwość obejrzenia niezwykle cennych zbiorów, w tym oryginalnych wydań arcydzieł literatury rosyjskiej sięgających XIV wieku. Ponadto, wszyscy uczestnicy otrzymali karty biblioteczne do korzystania z elektronicznej biblioteki republiki Karelia. W Teatrze Narodowym odbył się zaś bal, gdzie młodzież zaznajomiła się z kulturą balową XIX wieku, zaprezentowawszy zdobyte wcześniej umiejętności taneczne.
W czasie okrągłego stołu uczestnicy rozmawiali z dziennikarzami na temat ważności i aktualności nauki języka rosyjskiego we współczesnym świecie, o swej miłości do rosyjskiej kultury itp.
W ramach festiwalu była także możliwość zobaczenia unikalnej osobliwości Rosji: wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rezerwatu architektury drewnianej na wyspie Kiży. Znajdująca się na wyspie Cerkiew Przeobrażenia Pańskiego została wybudowana bez użycia ani jednego gwoździa.
Tydzień spędzony na festiwalu zakończył się dyskoteką. 7 dni wystarczyło, wszyscy zżyli się ze sobą i z płaczem żegnali.
Ostatnie dni to niezapomniana podróż do jednego z najpiękniejszych miast na świecie, Sankt Petersburga. Przepych kolorowych cerkwi czy otwierane nocą mosty nad rzeką Newą wywarły na polskiej młodzieży niesamowite wrażenie.
Cieszę się, że miałam przyjemność przeżyć taką przygodę. Festiwal był znakomitą okazją do udoskonalenia języka, nawiązania międzynarodowych kontaktów, zachwycenia się pięknem niezwykłego kraju. Posmakowałam wyśmienitej rosyjskiej kuchni, widziałam białe noce, poznałam fantastycznych ludzi. Doświadczyłam innego stanu umysłu. Rosji.
Tekst i zdjęcia: Aneta Wódka