LO im. M.Kopernika

Dyrektorzy – Tadeusz Zaniewski dyrektor liceum w latach 1970-1982


zaniewskiUrodził się 8 marca 1938 roku we Wdziękoniu w pow. łomżyńskim. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Laskowcu Starym w latach 1945 – 1952, a do szkoły średniej w Zambrowie w latach 1952-56. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w latach 1958-60 studiował biologię w Studium Nauczycielskim w Olsztynie, a następnie w latach 1962-67 w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W roku szkolnym 1973/74 ukończył kurs III stopnia Kierowania i Zarządzania Oświatą w Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Podyplomowe studia Organizacji i Zarządzania Oświatą odbył w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu w latach 1975-1977. W latach 1979-1984 odbywa studia doktoranckie w Instytucie Badań Pedagogicznych w Warszawie i uzyskuje stopień doktora nauk humanistycznych.

Pracę zawodową rozpoczął w 1956 roku jako nauczyciel Szkoły Podstawowej Targonicach Wielkich, w województwie białostockim, a następnie od 1960 roku pracował w Szkole Podstawowej Nr 2 w Ostrowi Maz. pełniąc jednocześnie, w latach 1963-66, obowiązki instruktora Powiatowego Ośrodka Metodycznego. W latach 1965-70 pracował w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrowi Maz. Od 1 września 1970 roku objął stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1975-1980 jednocześnie pełnił funkcję dyrektora liceum i inspektora oświaty i wychowania w Ostrowi Maz. Od września 1982 roku przechodzi do pracy w Kuratorium Oświaty i Wychowania na stanowisko wicekuratora, a od roku 1985 kuratora. W listopadzie 1987 roku przechodzi na emeryturę. W grudniu tegoż roku wyjechał do USA. Wraz z żoną przebywał za oceanem ponad 15 lat. Wieloletni pobyt za granicą budził tęsknotę do kraju, do dzieci, do przyjaciół. Często odwiedzał Ostrów Maz. W 1999 roku był na Zjeździe Wychowanków Szkoły. Do kraju powrócił w sierpniu 2003 roku. Został mile przyjęty przez szkołę, jej dyrektora, przez Radę Koła Wychowanków.

Był jednym z najdłużej pełniących funkcję dyrektora liceum. Pełen inwencji, działań twórczych, organizuje wiele pracowni, klasopracowni. Opracował zarys historii Gimnazjum i Liceum w Ostrowi Maz. Zorganizował Izbę Pamięci Narodowej i Izbę Tradycji Szkoły. Zmienił gruntownie wygląd wewnętrzny pomieszczeń szkoły. Modernizował proces dydaktyczny. Był inspiratorem i organizatorem zjazdów koleżeńskich oraz powołania Koła Wychowanków Gimnazjum i Liceum.

W okresie pracy zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych. W latach 1975-80 był prezesem ZM SZS oraz członkiem Rady Hufca ZHP. Od 1983 roku był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady d/s Rodziny i przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji d/s Profilaktyki i Resocjalizacji. Od 1986 roku był wiceprzewodniczącym Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego. W tymże roku został członkiem Rady Naukowej Wyższych Uczelni w Białymstoku. W 1986 roku został powołany przez Ministra Oświaty do Rady Naukowej Instytutu Badań Pedagogicznych w Warszawie. Był również wiceprezesem ZW TPD. Od 1985 roku był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego.

Za swoją rzetelną, solidną pracę był wyróżniany i odznaczany państwowymi i resortowymi odznaczeniami. Między innymi otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal 40-lecia PRL, złoty i srebrny Medal – Zasłużony dla Pożarnictwa, brązowy Medal – Zasłużony dla Obronności, Złotą odznakę – zasłużony dla Woj. Warszawskiego, za Zasługi dla Woj. Ostrołęckiego, zasłużony dla Miasta Ostrowi Maz., Złotą Odznakę ZNP. Poza tym otrzymał wiele nagród i dyplomów honorowych w tym: dwie nagrody MOiW, cztery KOiW, dwa dyplomy honorowe Ministra Oświaty i Wychowania.

Z okazji 200-rocznicy odzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone otrzymał „1973 BICENTENNIAL COMMEMORATIVE SILVER MEDAL” Ambasady USA w Warszawie.

Skip to content