LO im. M.Kopernika

9 czerwca 2009r. – spotkanie z absolwentem, prof. Andrzejem Szujeckim

Z okazji obchodzonego w tym roku Jubileuszu Liceum, 9 czerwca przyjechał do nas prof. Andrzej Szujecki, wybitny specjalista w dziedzinie entomologii i ekologii lasu.

Prof. A. Szujecki uczęszczał do LO w latach 1947-1949, jednak maturę zdawał już w Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Warszawie. Podczas spotkania przyznał, że choć ukończył ostrowską szkołę równo sześćdziesiąt lat temu, wciąż utrzymuje kontakt z wieloma kolegami i chętnie tu wraca – ze względów sentymentalnych i historycznych. Uczył się bardzo dobrze, był członkiem Pocztu Sztandarowego, a także chętnie występował w wystawianych przez uczniów przedstawieniach. „Pamiętam, jak kiedyś, w czasie odpowiedzi, mój nauczyciel biologii – p. Henryk Gosiewski – powiedział: „Oj, z ciebie, Szujecki, to biologa nie będzie…” wspominał w trakcie wizyty nasz wychowanek.

W 1949r. Andrzej Szujecki rozpoczął naukę na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. O wyborze takiego kierunku studiów zadecydowały zdobyte w młodości doświadczenia: „Żyjąc poza Polską, mieszkałem wśród rożnorakich krajobrazów, poznawałem odmienną przyrodę: stepy, półpustynie… Raz spotkałem leśniczego, który podczas tułaczki miał ze sobą jedną jedyną książkę: przewodnik leśny! Przeczytawszy ją, zrozumiałem, że przyroda rzeczywiście jest czymś niezwykle fascynującym”. Obecnie prof. Andrzej Szujecki jest powszechnie znanym autorem książek takich jak chociażby: „Entomologia leśna”; „Ekologia owadów leśnych” czy – opowiadająca o interesujących podróżach – „Do rozstajnych dróg”.

Na pamiątkę swojej wizyty, a przede wszystkim dla uczczenia setnej rocznicy powstania Szkoły, nasz gość wręczył dyrektorowi T. Zaniewskiemu dwuletnią sadzonkę cisu. Powierzając ją społeczności uczniowskiej, zaznaczył, iż jest to sadzonka wyjątkowa – została poświęcona przez papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty w Polsce w 2006 roku. „Z perspektywy wszystkich lat, które przeżyłem, wiem, że najcenniejszym na Ziemi darem jest czas. Dlatego właśnie uznałem taki prezent za najbardziej odpowiedni na tegoroczne święto naszej wspólnej Szkoły”.
Tekst Iza Sochocka kl I B
Foto: K. Zawisza

Skip to content