LO im. M.Kopernika

8 listopada 2013r.- Powiatowe obchody Święta Niepodległości

08.11.2013r. odbyły się w naszej szkole powiatowe uroczystości upamiętniające 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęto je mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. We mszy uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, szkół,  wojsko i inne delegacje ze sztandarami. Po jej zakończeniu wszyscy udali się na uroczyste złożenie wiązanek okolicznościowych pod Obeliskiem Katyńskim na terenie Liceum Ogólnokształcącego, następnie na salę gimnastyczną, gdzie uczniowie zaprezentowali publiczności część artystyczną.

Do apelu młodzież przygotowały: pani Agnieszka Radomska oraz pani Magdalena Karpińska – Barzyczak. Dekorację wykonała pani Marta Horodok i pan Marcin Kulesza. O oprawę muzyczną zadbał ks. Andrzej Łada.

Przedstawienie miało charakter patriotyczno – religijny. Recytujący wiersze wyrażali w swych wypowiedziach smutek i obawę, które towarzyszyły Polakom w przeszłości, w trudnych dla nich chwilach i radość z wolności ojczyzny. Wspominano bohaterów – żołnierzy, działaczy niepodległościowych, ale i zwykłych ludzi, którzy oddali życie za kraj ojczysty. Młodzież złożyła do wazonu róże, które ułożyły się w kolory naszej flagi narodowej, składając tym samym hołd poległym.

W inscenizacji nie zabrakło „Roty”. Do jej wykonania dołączyli wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej, przyjmując postawę na baczność. Wypowiedziom uczniów towarzyszyła muzyka instrumentalna (grano na pianinie, gitarze, skrzypcach i flecie poprzecznym). Połączenie słowa i muzyki dało efekt pięknego widowiska.
Występ uczniów naszej szkoły był przejmującą lekcją historii, pobudzającą do refleksji. Sądzę, że cała publiczność była pod wielkim wrażeniem. Wkład pracy i przygotowania zostały nagrodzone brawami.
Występ dla całej społeczności szkolnej został powtórzony jeszcze dwa razy 12.11.2013r.
Agata Szypulska, kl. 2f

Foto: Weronika Tułowiecka, Paweł Cieśluk

Skip to content