LO im. M.Kopernika

6 grudnia 2011r. – Mikołajki

W dniu 6 grudnia, w dniu Mikołajek obchodziliśmy święto naszego patrona szkoły Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystość należała do pierwszoklasistów. Uroczystość poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Izabela Szymańska kl. II B i Mateusz Rutkowski kl II G. Wszystkie klasy I zaprezentowały się w krótkich programach artystycznych dotyczących życia Mikołaja Kopernika. Nie zabrakło świetnej zabawy i humoru. Komisja w składzie: p. Magdalena Konrad, Olga Spiżewska, Natalia Dawidczyk i Dariusz Grabowski wyłonili zwycięzców, którzy w nagrodę otrzymali torbę pierników. Zwyciężyła klasa I E, zaś wyróżnienie otrzymała klasa I D. Za nagłośnienie odpowiedzialni byli jak zawsze niezawodni: Maciej Jastrzębski, Kamil Majewski, Kamil Pazik i Michał Pachowski.
Całą uroczystość rozpoczął wykład dotyczący teorii heliocentrycznej i geocentrycznej, wygłoszony prze Eryka Starczewskiego. Prezentację multimedialną przedstawił Michał Pachowski.
Założenia teorii geocentrycznej:
nieruchoma Ziemia stanowi centrum całego wszechświata,
wewnątrz niej są planety: Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn
w odległości ok. 20 000 promieni ziemskich rozpościera się kryształowa sfera z gwiazdami stałymi
Księżyc i Słońce biegną po okręgach ruchem jednostajnym,
inne planety biegną po okręgach wokół Ziemi, poruszając się ruchem jednostajnym po mniejszym torze – epicyklem
Założenia teorii heliocentrycznej:
planety biegną ruchem jednostajnym po okręgach wokół Słońca
Ziemia jest jedną z planet i tez biegnie wokół Słońca
nieruchome Słońce znajduje się w środku wszechświata
gwiazdy pozostają w spoczynku na zewnątrz tego układu
ruch wokół Ziemi wykonuje tylko Księżyc

W tym dniu uczniowie mieli okazję także odwiedzić mobilne planetarium. Pomysłodawczynią byłą p. Joanna Sulewska, która zorganizowała w tym dniu podróż do gwiazd 🙂
Naszą szkołę odwiedziło objazdowe planetarium ASTROPARK. Seanse trwają przeciętnie około 40 minut i są poprzedzone krótką prelekcją wprowadzającą w świat gwiazd, planet, supernowych, czarnych dziur i innych… W planetariach Astropark można z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa, którymi się rządzi bez wychodzenia na zewnątrz i niezależnie od pogody.
W tym dniu pojawiły się także choinki w naszej szkole, radio Węzeł umilało czas świątecznymi piosenkami, uczniowie wręczali sobie drobne upominki, a na korytarzu królowały czerwone czapeczki, wszyscy poczuliśmy, że święta tuż… tuż…
M Konrad
Foto: J Parys, M Konrad

Skip to content