LO im. M.Kopernika

6 grudnia 2010r. – imieniny Patrona Szkoły

„Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię…”

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu przy ulicy świętej Anny. Dzisiaj to ulica Kopernika 17, a w budynku mieści się jego muzeum. W 1483 roku zmarł ojciec Mikołaja. Opiekę nad rodziną objął zamożny wuj, biskup Łukasz Watzenrod. Jesienią 1491 roku 18 letni Mikołaj wraz z bratem Andrzejem rozpoczyna studia na wydziale sztuk wyzwolonych Uniwersytetu Krakowskiego problemu skończoności świata pozostawia filozofom przyrody.

Kopernik uczęszczał na różnorodne wykłady: z gramatyki, z retoryki, z poetyki, ale również na wykłady o treściach matematyczno-astronomicznych. Jest możliwe, że właśnie w tym czasie w umyśle Mikołaja Kopernika zrodziła się koncepcja teorii budowy świata odmiennej od obowiązującej.

Dzieło Mikołaja Kopernika dokonało przewrotu w poglądach na świat. W pojęciach przedkopernikańskich rozróżniano zniszczalny świat zjawisk ziemskich i niezniszczalny świat zjawisk niebieskich. Odmienne prawa rządziły czterema żywiołami: ziemią, wodą, powietrzem i ogniem.

Mikołaj Kopernik był nowoczesnym uczonym i odważnym człowiekiem szukającym prawdy o Wszechświecie. Ogłoszone drukiem dzieło przyniosło światu nową ideę. Mikołaj Kopernik zakończył życie 24 maja 1543 roku na skutek wylewu krwi do mózgu. Mikołaj Kopernik został pochowany pod posadzką katedry fromborskiej.
W dniu 6.12 w Mikołajki, odbył się apel z okazji imienin patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Tradycją już się stało, że tego dnia wszystkie pierwsze klasy przygotowują krótki program artystyczny, w którym przedstawiają swoją wizję Mikołaja Kopernika, w tym roku każda klasa postawiła na skecz. Konferansjerem był uczeń klasy III A Daniel Bocian, w komisji oceniającej zasiedli Pan Piotr Chud, przedstawiciel klas III – Albert Młyński z kl. III A, klas II – Maciej Madej z kl. II C i Cezary Maliszewski z kl. II H. Jury podjęło jednogłośnie decyzję o wygranej klasy I G, miejsce II zajęła kl. I C i III – kl I D. Wygraną wręczył sam Pan Dyrektor – była to duża torba tradycyjnych toruńskich pierników. Podczas apelu było dużo śmiechu, gromkie brawa i świetna zabawa.

Tego dnia w głównym korytarzu szkolnym stanęła piękna choinka, która powstała dzięki Pani Marcie Horodok. Urok tejże choinki wprowadza cudowny, świąteczny nastrój w naszej szkole!!

Uroczystościom w dniu 6.12 nie było końca, w świetlicy spotkali się także wolontariusze, by uczcić wielkim tortem swoje Święto – Światowy Dzień Wolontariusza, obchodzony na całym świecie 5.XII, swoją obecnością podczas spotkania zaszczyciła nas dyrekcja szkoły. Pan Dyrektor bardzo serdecznie podziękował uczniom, którzy tak bardzo angażują się w pomoc innym i poświęcają im swój czas pozaszkolny.
Tekst i foto: Magdalena Konrad

Skip to content