5 marca 2013 – prezentacje o Układzie Słonecznym
|Ognisty chłopak z niego,
Jak żar z węgla kamiennego
Budzi respekt w Kosmosie,
Gdy ma wsparcie w Fobosie.
Czapki z głów –
Gdy Marsa ujrzysz znów.
uczniowie I d o Marsie
W dniach 5 i 6 marca 2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Chcąc uczcić pamięć polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, przygotowano wiele atrakcji, aby móc przybliżyć uczniom nie tylko dokonania tego wybitnego Polaka, ale także informacje na temat całego Wszechświata. Najważniejszą częścią obchodów były prelekcje o Układzie Słonecznym. Przeprowadzili je uczniowie z klas I d, I e oraz I f.
Na początek uczniowie klasy I e przedstawili podstawowe informacje na temat dwóch najważniejszych teorii dotyczących budowy Kosmosu – geocentrycznej Ptolemeusza oraz heliocentrycznej Kopernika, przedstawiając ich założenia, tak od siebie różne. Z dużym zainteresowaniem spotkały się również przygotowane przez uczniów klasy I d krótkie wierszyki związane z każdą z planet – wywołały one uśmiech na twarzach wielu słuchaczy.
Po tym wstępie przyszedł czas na część właściwą prelekcji. Uczniowie z trzech klas omówili wszystkich najbliższych sąsiadów Ziemi, wyjaśniając przy okazji skąd wzięły się ich niezwykłe nazwy. Widzowie mieli szansę zobaczyć m.in. makietę Wenus, film dotyczący polskiej bazy na Marsie czy w końcu zaskakująco dokładne zdjęcia Neptuna (oddalonego od nas o 4 mld kilometrów!). Wszyscy mieli również szanse dowiedzieć się, dlaczego Uran ma kolor niebieski lub za co odpowiedzialny jest łazik Curiosity.
W kolejnej części uczennica klasy II H przeprowadziła wykład o życiu poza Błękitnym Globem. Patrycja wskazała w swojej prezentacji potencjalne miejsca, znajdujące się także w naszym Układzie Słonecznym (m.in. Europę – pokryty lodem księżyc Jowisza), w których mogą znajdować się ślady życia. Wspomniany został również komunikator, dzięki któremu moglibyśmy porozumiewać się z pozaziemskimi cywilizacjami.
Za przygotowanie uczniów odpowiedzialne były panie Joanna Sulewska oraz Anna Rawa – Sadowska.
Z równie dużym zainteresowaniem spotkało się także mobilne obserwatorium astronomiczne, które odwiedziło naszą szkołę. Leżąc w jego wnętrzu i obserwując rozświetloną gwiazdami kopułę, można było poczuć się jak w sierpniową noc. Uczniowie pogłębili swą wiedzę na temat planet Układu Słonecznego. Następnie wyemitowany został film mówiący o obserwacji Wszechświata z Ziemi – m.in. dzięki wielkim teleskopom. Całość dopełniło wskazywanie najważniejszych gwiazdozbiorów, które możemy ujrzeć na naszej szerokości geograficznej.
Wojciech Tomasz Świerżyński, uczeń I d
Foto: Karolina Małyszko