LO im. M.Kopernika

4-6 kwietnia 2013r. – finał XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w Legnicy

Teologiczne zmagania.

W dniach 4-6 kwietnia odbył się finał XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w Legnicy. Miałyśmy przyjemność brać w nim udział razem z naszym kolegą Kamilem Chilińskim. Opiekę nad nami sprawował ks. Stanisław Kućmierowski. Przywitano nas i zakwaterowano w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

Po zakwaterowaniu wszyscy pod opieką przewodników udali się na spacer po Legnicy. Podczas wędrówki po mieście obejrzeli najciekawsze zakątki i zabytki miasta. Wśród nich znalazła się także Legnicka Katedra, w której przybyłych gości powitali Ks. Proboszcz oraz bp. legnicki Stefan Cichy. Na zakończenie dnia wszyscy zebrani w katedrze wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Legnicy. Tym przyjemnym akcentem zakończyliśmy pierwszy dzień pobytu w filmowej „Małej Moskwie”.

W piątkowy poranek po śniadaniu wszyscy udaliśmy się do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, by uporać się z etapem pisemnym olimpiady. Ponad 120 uczestników z 40 diecezji naszego kraju przez godzinę odpowiadało na 33 pytania związane z życiem, działalnością i dziełami Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie olimpijczycy wzięli udział w nabożeństwie „Droga Światła ze św. Pawłem”. W godzinach popołudniowych odwiedziliśmy Park Miniatur w Kowarach przedstawiający liczne zabytki Dolnego Śląska oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, gdzie uczestniczyliśmy we mszy sprawowanej przez bpa S. Cichego. W Homilii ks. bp nawiązał do tekstu chrześcijańskiej piosenki: „Co jest najważniejsze w życiu?”. Mówił za największą wartość jedni uznają zdrowie, drudzy wykształcenie, inni podróże… my otrzymaliśmy inną wskazówkę – w centrum naszego życia powinien stać Chrystus.

Ostatni dzień naszego pobytu w Legnicy rozpoczął się wspólną Eucharystią. Po czym odbył się etap ustny Olimpiady. Do tego etapu zakwalifikowało się 10 osób, które w piątek w części pisemnej uzyskało największą liczbę punktów. Każdy z 10 laureatów musiał stanąć przed siedmioosobową komisją i odpowiedzieć na dwa wylosowane pytania. Jedno było definicyjne, a drugie opisowe. Wynik olimpiady był następujący: I miejsce zajął Tomasz Gałosz z diecezji Bielsko – Żywieckiej, II Patryk Czech z diecezji Rzeszowskiej, a III Adrianna Bauer z archidiecezji Przemyskiej.

Zwycięzcom gratulujemy! Kolejna XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej już za rok w Bydgoszczy.

Patrycja Wardaszka i Anna Mystkowka
Foto: ks. Stanisław

Skip to content