29 marca 2007r. – 50 rocznica podpisania Traktatów Rzymskich obchodzona w naszej szkole
|W naszej szkole do tej pory były obchodzone różne uroczystości, ale ta, która odbyła się 2 marca 2007r. pozostanie nam długo w pamięci. Okazją do obchodów był dzień europejski będący formą uczczenia 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich w 1957r. Właśnie z powodu tego święta klasa IF pod przewodnictwem prof. Lidii Kuczyńskiej zorganizowała nam wspaniałą lekcję historii.
Już na przerwie przed rozpoczęciem piątej godziny lekcyjnej cała sala gimnastyczna była zapełniona. Wszyscy czekaliśmy w napięciu na rozpoczęcie apelu. Na początku wysłuchaliśmy nasz wspólny hymn europejski, czyli „Odę do radości”. Następnie cofnęliśmy się do czasów, kiedy powstawała Unia Europejska i związane z nią instytucje. Dzięki pokazom slajdów przygotowanym przez Piotrka Siedleckiego z kl. IA i jego zespołu z łatwością poznaliśmy historię UE i dotyczące z nią najważniejsze instytucje.
Następnie rozpoczęły się występy artystyczne i inscenizacje przygotowane przez bloki językowe.
Pod kierownictwem prof. Moniki Horodok grupa j. niemieckiego przygotowała interpretację piosenki Ich troje pt „Keine Grenzen” w wykonaniu Grześka Marciniaka i Weroniki Ostrówki. Byliśmy świadkami kontrowersyjnej walki niemieckich Krokodyle z zespołem Rammstein. Pod czujnym okiem prof. Małgorzaty Skrajnej uczniowie odegrali dzielne zmagania całej rosyjskiej rodziny w trakcie wyciągania rzepki.
Miłym zaskoczeniem było dla nas wspaniałe wykonanie francuskiej piosenki przez naszą koleżankę Martę Ładę oraz śpiewane „Au Champs Elysée” przez całą żeńską klasę IF. To dzięki prof. Annie Leszczyńskiej i jej klasie zakochaliśmy się w j. francuskim.
Wspaniałym dopełnieniem naszej europejskiej zabawy były wyśpiewane utwory w j. angielskim i rosyjskim. Podczas ich wykonywania skoczyło niejedno męskie ciśnienie spowodowane urodą naszych koleżanek.
Z pewnością tego roczne obchody Dnia Europejskiego dostarczyły nam wielu niezapomnianych wrażeń oraz pogłębiły wiedzę na temat naszej europejskiej historii.
Wielkie podziękowania należą się głównie tym, dzięki którym mogliśmy obejrzeć tą uroczystość, czyli prof. Lidii Kuczyńskiej, która była główną pomysłodawczynią oraz nauczycielom j. obcych: prof. Annie Leszczyńskiej, prof. Małgorzacie Skrajnej, prof. Monice Horodok, prof. Izabeli Żyłowskiej oraz nauczycielowi muzyki, który zadbał o oprawę muzyczną – prof. Arturowi Miernickiemu.
Foto: K. Zawisza