LO im. M.Kopernika

29 maja 2012r. – Jubileuszowe X Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne

Dnia 29 maja grupa 14 uczniów klas pierwszych i drugich naszego Liceum, pod opieką p. Pawła Cieśluka, podobnie jak w latach ubiegłych, uczestniczyła w X Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych. Tegoroczne jubileuszowe spotkanie, oprócz popularyzacji wiedzy przyrodniczej, a w szczególności ornitologicznej wśród dzieci i młodzieży, było również okazją do podsumowania wieloletnich już doświadczeń w propagowaniu tego typu wiedzy. Jak co roku sesja popularno-naukowa składała się z dwóch części – wykładowej, odbywającej się w sali kinowej MDK i terenowej, która w tym roku odbyła się na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu, niedaleko miejscowości Brok.

W części wykładowej prezentacje wygłosili:

  • Jerzy Bauer „10 lat Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych – doświadczenia i wnioski”.
  • Dominik Krupiński „Projekt ochrony błotniaka łąkowego – projekcja filmu „Błotniak łąkowy – arystokrata pól” i spotkanie z koordynatorem projektu”.
  • Mikołaj Pruszyński „Ptaki Narwiańskiego Parku Narodowego”.
  • Paweł Cieśluk „Obszary NATURA 2000 w powiecie ostrowskim – wybrane pospolite i rzadkie gatunki ptaków”.
  • Mirosław Rzępała „Ochrona płomykówki i jerzyka – ważne projekty TP BOCIAN na terenie Mazowsza”.

Po wykładach wszyscy uczestnicy, specjalnie podstawionymi autokarami pojechali do Broku. Tutaj, nad samą rzeką Bug, czekał na nich wcześniej przygotowany grill. Posilona pieczonymi kiełbaskami młodzież, w zorganizowanych grupach pod przewodnictwem ornitologów, wyruszyła w teren. Większość uczestników zaopatrzona była w lornetki własne bądź wypożyczone na czas obserwacji od organizatora tegorocznych Spotkań – Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. Pogoda tego dnia, podobnie jak humory uczestników, dopisywała, a z ciekawszych gatunków ptaków zaobserwowanych podczas wycieczki można wymienić m.in. bociana czarnego, rybitwę czarną, brzęczkę, trzciniaka oraz rokitniczkę. Uczniowie wrócili do domów bogatsi w zdobytą wiedzę ornitologiczną, a z całą pewnością dotlenieni świeżym powietrzem.

W tegorocznej X sesji Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych udział wzięli następujący uczniowie:
1. Adam Bauer kl. 1b
2. Jakub Szpadzik kl. 1b
3. Kinga Śladewska kl. 1b
4. Dominika Traczyk kl. 1b
5. Łukasz Bogucki kl. 1d
6. Ewa Bruszewska kl. 1g
7. Weronika Czaplarska kl. 1g
8. Natalia Markowska kl. 1g
9. Natalia Tyburska kl. 1g
10. Anna Zadroga kl. 1g
11. Magdalena Krawczykowska kl. 2f
12. Katarzyna Litewiak kl. 2f
13. Magdalena Gutowska kl. 2g
14. Mateusz Rutkowski kl. 2g
15. Sebastian Brejnak kl. 2h

Tekst i foto: Paweł Cieśluk.

Skip to content