LO im. M.Kopernika

28 października 2011r. – pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

28 października maturzyści naszej szkoły udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Podróż autobusem okazała się dość męcząca, ale miejsce do którego dotarliśmy i czas jaki w nim spędziliśmy był bardzo owocny w doświadczenia duchowe.
Po dotarciu na Jasną Górę mieliśmy czas wolny na zjedzenie obiadu i zwiedzanie klasztoru. Mieliśmy możliwość wejść na wieżę klasztorną, skąd podziwialiśmy całą Częstochowę. Drugim bardzo ciekawym miejscem był Skarbiec. Skarbiec jest przede wszystkim symbolem wiary pokoleń, które przez ponad sześć wieków składały dary Jasnogórskiej Pani. Najstarsze pamiątki sięgają XIV wieku, a jego najwspanialszy okres rozwoju przypada na koniec XVII i pierwszą połowę XVIII wieku.
O 14 udaliśmy się na wykład na temat powołania, którego zadaniem była pomoc nam we właściwym wyborze drogi życiowej.
Kolejnym punktem była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Po Drodze Krzyżowej odbyło się nabożeństwo pokutne, podczas którego mogliśmy przystąpić do sakramentu pokuty. Nabożeństwo to przygotowało nas do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Kazanie ks. bp S. Stefanka stało się powodem do refleksji i przemyśleń nad naszym dotychczasowym życiem.
Po Mszy Świętej wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim, podczas którego wysłuchaliśmy rozważań na temat prawdziwych autorytetów.
Apel był ostatnim punktem pielgrzymki, po którym udaliśmy się w drogę powrotną.
Nasza pielgrzymka stała się okazją nie tylko do modlitwy o dobre zdanie matury, ale też i do rozważań na temat naszego powołania do życia w społeczeństwie.
Robert Stryiński III D
Foto: J Parys

Skip to content