LO im. M.Kopernika

27 listopada 2014r. – szkolenie w zakresie profilaktyki AIDS

Wykłady AIDS/HIV
W dniach 18.11 – 27.11 2014r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla wszystkich klas II, które poprowadziła p. Anna Samsel z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
1 grudnia jest Światowym dniem Walki z AIDS i z tej okazji została ta problematyka poruszona. Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, 20 listopada 2014 r. rozpoczęło ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka.
Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.
Prowadząca opowiedziała młodzieży o historii choroby, o sposobach zagrożenia, sytuacjach, w których może do nich dojść, jak również o panujących stereotypach na temat zakażeń. Uczniowie aktywnie uczestnicząc brali udział także w ćwiczeniach przygotowanych przez p. Samsel, które miały na celu uświadomienie czym jest choroba. Każdy miał także możliwość zadawania pytań.
Magdalena Konrad

Foto: Magda Konrad

Skip to content