LO im. M.Kopernika

23.10.2003r. – Ogólnopolski Łańcuch Czystych Serc

„Miłość zwycięża narkotyk” – Jola Koczurowska

„Na narkomanię nie ma mocnych” – Marek Kotański

„Żyj bez narkotyków!” – monar

W dniu 23.10.2003r. o godz. 12.00 nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na korytarzu aby uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji antynarkotykowej – „Ogólnopolski Łańcuch Czystych Serc”, zapoczątkowanej przed laty przez Pana Marka Kotańskiego i obecnie kontynuowany przez Panią Jolantę Koczurowską.

W czasie gdy uczniowie wraz z nauczycielami stali na korytarzach uczennica klasy Ii Ewa Beszterda odczytała następujący apel:

W dniu dzisiejszym 23 października odbywa się ogólnopolska akcja antynarkotykowa „Ogólnopolski Łańcuch Czystych Serc” – zainicjowany przed laty przez Pana Marka Kotańskiego. Do udziału w tej akcji zaproszeni są politycy, przedstawiciele władz, organizacje społeczne, policja, straż miejska oraz inne osoby życia publicznego, w tym młodzież a przede wszystkim ludzie, których sercu bliska jest sprawa pomocy ludziom uzależnionym.

Nauczyciele, wychowawcy i drodzy młodzi przyjaciele!
Dwadzieścia pięć lat temu powstał MONAR. Powstał dzięki młodym ludziom, których połączyła jedna idea – niezgoda na to, aby ich koledzy tracili zdrowie i życie z powodu narkotyków!

Dziś, mimo że istnieje cały system pomocy osobom uzależnionym, idea ta wciąż jest aktualna. Narkotyki dotarły wszędzie, nawet do małych miasteczek i wsi, a liczba zagrożonych dzieci i młodzieży stale rośnie. Handel śmiercią stał się sposobem na zarabianie łatwych pieniędzy, publiczne debaty na temat narkotyków „twardych i miękkich” rozmydlają naszą wspólną odpowiedzialność, czynią nas bezradnymi.

W roku jubileuszu MONAR-u i w rocznicę śmierci jego twórcy Pana Marka Kotańskiego chcemy urzeczywistnić ideę, która zawsze była jego marzeniem – stworzyć w Polsce żywy i prężny ruch profilaktyczny – Ruch Czystych Serc.

Kiedy ponad 20 lat temu Pan Marek rzucił wyzwanie „Chwyćmy się wszyscy za ręce! Stwórzmy przez całą Polskę Łńcuch Czystych Serc!” – nikt nie wierzył że to się uda – a jednak!

Ten żywy, liczący setki tysięcy łańcuch ludzi dobrej woli stał się wezwaniem do walki o młodzież a jednocześnie dowodem na istnienie dobra, jakie jest w każdym z nas. Jola Koczurowska, która jako młody lider ośrodka MONAR-u w Gdańsku stała wtedy wraz ze swymi podopiecznymi na sopockim molo, dziś jako przewodnicząca Stowarzyszenia zwraca się do Was z apelem:

Przyłączcie się do nas, zjednoczmy się wszyscy w tej szlachetnej akcji. Weźmy się teraz wszyscy za ręce i minutą ciszy uczcijmy Pamięć Pana Marka Kotańskiego.

Po wysłuchaniu słów apelu wszyscy uczniowie i nauczyciele chwycili się za ręce i minutą ciszy uczcili pamięć Pana Marka Kotańskiego.

Nad zorganizowaniem tego przedsięwzięcia w naszej szkole czuwali pan dyrektor Józef Zaczyk i psycholog szkolny Robert Jagielski.

Delegacja uczniowska naszej szkoły włączyła się do akcji zorganizowanej przez Koordynatora pana Zdzisława Kędziorę przed Ratuszem Miejskim w Ostrowi Maz. Jesteśmy dumni, iż mogliśmy uczestniczyć w tak szlachetnym przedsięwzięciu.

Foto: Piotr Lewandowski

Skip to content