LO im. M.Kopernika

22 grudnia 2011r. – Jasełka

„Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
by wszystko się nam rozplątało,
węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki,
własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki”
Ks. Jan Twardowski

Boże Narodzenie jest największym świętem Człowieka. Bóg chciał być tak bardzo człowiekiem, że nawet stał się niemowlęciem, które przez dziewięć miesięcy przebywało w łonie matki. Bóg jest tak wielki, że nie ogarnie Go cały wszechświat, i tak wielki, że może być bezbronny jak dziecko za panowania Heroda… takimi słowami rozpoczęli nasi uczniowie montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Agnieszki Radomskiej. Nie były to tradycyjne Jasełka, lecz klimat, który stworzyli uczniowie był niesamowicie świąteczny, pozwolił na chwilę zadumy i napełnił nasze serca radością nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Program został przygotowany w oparciu o poezję ks. Jana Twardowskiego. Poprzez taką formę Jasełek uczniowie, chcieli przekazać wszystkim zgromadzonym, co tak naprawdę najważniejsze jest w świętach – że to nie prezenty i nie życzenia i nie bogato zastawione stoły są priorytetem, lecz to byśmy mogli na moment zatrzymać się w tym pędzącym do przodu świecie i znaleźli choć jedną chwilę na przekazanie innym dobra, ciepła i miłości….
Wiersze, które zostały wyrecytowane miały swój wyraźny i jakże ważny przekaz. Były to między innymi „Opowiedz nam, Groto…” – mówiący o miejscu narodzin Chrystusa, czy też „Mamusia” – który uświadamia nam ważność postaci Maryi – Matki.

Tutaj gdzieś niedaleko,
dziś, a nie dawno temu –
jest ktoś,
komu w sercu coś zgasło…
Zgasły iskierki wiary,
w to, że może zamieszkać
w kimś, jak w domu,
gdzie ciepło i jasno.
Rozejrzyj się, rozejrzyj się,
kto z sercem drży na mrozie
i otwórz jak drzwi dłonie swe
i daj mu to, co możesz…

… te i wiele pięknych słów recytowali dla nas: Maciej Kukwa, Patrycja Spinek, Agnieszka Ewertowska, Aleksandra Mazurek, Anna Zawistowska, Martyna Kulesza, Natalia Tyburska.
Przepiękne kolędy, piosenki świąteczne i pastorałki zaśpiewali Kamila Sobotka, Joanna Charucka i Sebastian Brejnak.

Samorząd Uczniowski także bardzo się starał by wprowadzić świąteczny nastrój w szkole. Na przerwach po szkole krążyło wielu Mikołajów, Aniołki i Śnieżynki, kolędowali, a podczas wigilii klasowych odwiedzali wszystkie klasy pięknie grając i śpiewając. Po zakończonej uroczystości złożyli wszystkim życzenia. W imieniu Samorządu Uczniowskiego przemówili Mateusz Rutkowski i Kamila Sobotka, życząc nie tylko karpia bez ości i smacznych pierogów, ale przede wszystkim radosnych i pełnych miłości świąt.
Z radia Węzeł płynęły piękne polskie kolędy, nastrój był niesamowity, z uśmiechami na twarzy opuściliśmy mury naszej szkoły, by wrócić do niej w przyszłym roku ….
Wesołych Świąt i samych radosnych chwil w Nowym 2012 Roku!!
Magdalena Konrad
Foto: M Konrad, M Horodok

Skip to content