2 października 2013 – kolejna edycja projektu „Jesteśmy razem”
|Projekt „Jesteśmy razem” ma formę warsztatowych spotkań młodzieży izraelskiej i polskiej, podczas których młodzi ludzie rozmawiają, poznając się oraz zdobywając wiedzę o reprezentowanych przez siebie kulturach. Rozmowy odbywają się w języku angielskim.
Projekt ma charakter edukacyjny: najważniejszym jego celem, w zamyśle twórców i uczestników projektu, jest kształtowanie postawy dialogicznej przełamującej bariery kulturowych stereotypów oraz etnicznych uprzedzeń. Istotnym elementem w tak pojętym edukowaniu staje się wizyta w Treblince, byłym nazistowskim obozie zagłady, która ma miejsce po zakończeniu warsztatowych spotkań.
Młodzież zwiedza obóz zagłady z przewodnikiem, poznając historię Holokaustu.
Ostatni etap ma miejsce w obozie pod pomnikiem – symbolicznym upamiętnieniem ofiar Zagłady: spotykają się tam wszyscy, aby będąc razem, pamiętać.
W tym roku młodych Izraelczyków i Polaków, wśród których byli uczniowie naszego liceum, gościł Zespół Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej.
W projekcie uczestniczyli: Michał Rastaszański, Kaja Runo, Bartosz Kowalski, Kamila Gomółka, Katarzyna Kacpura, Emil Sołowiński, Maja Sobotka, Aleksandra Rzuczkowska, Patrycja Jastrzębska.
Relacje uczestników
2 października byliśmy na spotkaniu z Izraelczykami. Na początku warsztatów w Małkini wyglądali na trochę na zawstydzonych, ale szybko się z nami zaprzyjaźnili.
Najbardziej zaskoczyło mnie to, że młody Izraelczyk, gdy osiągnie wiek osiemnastu lat, musi iść na dwuletnią służbę do wojska (dziewczyny również). Niektórym się to podoba, innym nie za bardzo. Gdy pojechaliśmy już do Treblinki, część młodzieży izraelskiej bardzo przeżywała pobyt w tym miejscu.
Michał Rastaszański
2 października 2013r. wraz z grupą uczniów naszej szkoły wzięłam udział w projekcie „Jesteśmy razem”. Najpierw udaliśmy się do Małkini Górnej, gdzie odbyły się warsztaty z młodzieżą izraelską. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim, co okazało się świetną okazją do doskonalenia umiejętności językowych. Jednak nie były to zwykłe warsztaty. Podczas spotkania mogliśmy poznać popularne izraelskie potrawy, zespoły muzyczne, osobistości, czy zwyczaje, jak również rozmawialiśmy na temat wyjazdu na uroczystości do Treblinki, czy o wpływie warsztatów na nasze rozumienie kultury izraelskiej i polskiej. Po warsztatach i obiedzie pojechaliśmy do Treblinki. Po krótkim zwiedzaniu wzięliśmy udział w uroczystościach, podczas których upamiętnione zostały osoby pomordowane w obozie.
Zarówno warsztaty jak i uroczystości wywarły na mnie ogromne wrażenie. Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia edycja projektu, a przyjaźń polsko – izraelska będzie trwała.
Kamila Gomółka
Foto: Kamila Gomółka, Emil Sołowiński, Iza Hryń