LO im. M.Kopernika

2 czerwca 2015r. – Finał konkursu „Wyzwolenie? 1945”

2 czerwca 2015 w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie odbył się finał konkursu historycznego „Wyzwolenie? 1945”. Do finału zakwalifikowane zostały dwa zespoły uczniowskie z naszej szkoły. Pierwszy zespół: Joanna Tyl z klasy IIH i Patrycja Skłodowska z klasy IID oraz drugi zespół: Bartosz Zadroga i Józef Makarski z klasy IID.
Celem konkursu było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak społeczność Mazowsza postrzegała wkroczenie Armii Czerwonej w 1944/1945, czy było to dla niej wyzwolenie czy może ponowne zniewolenie? Zadanie konkursowe polegało na nagraniu wywiadu ze świadkami historii a następnie na zaprezentowaniu efektów pracy przed komisją konkursową i uczestnikami finału.
Finaliści konkursu mieli możliwość poznania historii poprzez relacje świadków minionych wydarzeń, co niewątpliwie dało im dużo satysfakcji i na pewno zostanie na długo w pamięci. Ich zadanie było trudne, gdyż spotkali się z różnymi opiniami na temat wkroczenia Armii Czerwonej i musieli wyciągnąć wnioski z różnych źródeł.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęły uczennice naszego LO Patrycja Skłodowska i Joanna Tyl, praca drugiego naszego zespołu była również na wysokim poziomie. Uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!
Sylwia Gałązka

Skip to content