2 czerwca 2015 r. – XIII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne
|Dnia 2 czerwca już po raz trzynasty odbyły się Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne, czyli konferencja popularno-naukowa skierowana do młodzieży szkolnej i nauczycieli, zorganizowana przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim. W tym roku we współorganizację Spotkań włączył się również Urząd Miasta z burmistrzem p. Jerzym Bauerem na czele – głównym inicjatorem i pomysłodawcą tej cyklicznie odbywającej się imprezy. Tradycyjnie, pod opieką p. Pawła Cieśluka, w zajęciach brała udział grupa uczniów naszego Liceum – tym razem 14 osób z klas pierwszych i drugich. Wzorem lat ubiegłych konferencja składała się z dwóch części – pierwszej o charakterze zajęć warsztatowych, prowadzonych w dolinie Bugu nad starorzeczem Jezioro Bużysko, położonym niedaleko Morzyczyna Włóki i drugiej, będącej sesją wykładów przeprowadzonych w ośrodku agroturystycznym „Binduga”. Podczas zajęć terenowych, podzielona na grupy młodzież, pod opieką przewodników – ornitologów, miała okazję zapoznać się z głosami i wizerunkami napotkanych gatunków ptaków. Warto wspomnieć tu o kilku najciekawszych i najpospolitszych jak: zięba, rokitniczka, pliszka żółta, piecuszek, potrzos, wilga, bocian biały, skowronek, świergotek łąkowy, trznadel, cierniówka, trzciniak, łabędź niemy (…) oraz rybitwa czarna, która na wspomnianym starorzeczu gnieździ się kolonijnie. Dopisała również pogoda, było bardzo ciepło i słonecznie. Po odbyciu zajęć w plenerze, młodzież udała się na sesję wykładową do jednej z sal ośrodka agroturystycznego „Binduga”, podczas której mogła wysłuchać czterech prelekcji o tematyce przyrodniczej. W kolejności prezentacje swoje wygłosili:
Paweł Cieśluk – wykład na temat „Rozpoznawania głosów wybranych gatunków ptaków gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu”, który połączony był z quizem dotyczącym rozpoznawania wizerunków i głosów ptaków;
dr hab. Zbigniew Kasprzykowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach – wykład na temat „Migracji ptaków wodnych”;
Mirosław Rzępała, wiceprezes Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, który opowiadał o „Przyrodzie Krymu”;
Maciej Cmoch, przyrodnik reprezentujący Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, który przedstawił prezentację slajdów pt. „Hiszpania – podróż wśród sępów i flamingów”.
Po sesji wykładowej przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu i wyłonienie jego finalistów z podziałem na grupy wiekowe. Wśród uczniów szkół średnich i osób dorosłych nagrody i wyróżnienia otrzymali również uczniowie z naszego Liceum, a byli to: Bogumiła Jamiołkowska i Piotr Popiołek z klasy 1a, którzy zajęli ex aequo pierwsze miejsce, Bartosz Chorąży z klasy 2e, który zajął piąte miejsce oraz Karolina Kempisty (kl. 2b) i Piotr Pińkowski (kl. 2e), którzy otrzymali wyróżnienia. Wszyscy wymienieni otrzymali książki o tematyce przyrodniczej. Ostatnim punktem programu imprezy był obiad. Po pełnym wrażeń dniu, zaspokojona wiedzą przyrodniczą młodzież udała się do domów.
W tegorocznej XIII sesji Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych udział wzięli następujący uczniowie:
Bogumiła Jamiołkowska 1a, Piotr Popiołek 1a, Klaudia Litwa 1f, Paulina Rajchembach 1f, Aleksandra Bek 2a, Małgorzata Subda 2a, Aleksandra Żurawska 2a, Natalia Augustyniak 2b, Ewa Kańkowska 2b, Karolina Kempisty 2b, Martyna Koziara 2b, Michał Bołtryk 2e, Bartosz Chorąży 2e, Piotr Pińkowski 2e.
Tekst i foto: Paweł Cieśluk.