17 maja 2014r. – Noc Muzeów
|W taką jedyną majową noc w roku, kiedy nie warto spać, wyruszyliśmy (kl. I a,c,h,g II a,b,d – nauczyciele p. Karpińska- Barzyczak, p. Kuziak, p. Sulewska, p. Cieśluk) zwiedzić wybrane Muzea w Warszawie, w ramach „Europejskiej Nocy Muzeów”. Początek nie zapowiadał się ciekawie, Stolica powitała nas deszczem, ale my, nie bacząc na pogodę dzielnie i z uśmiechem na twarzy dotarliśmy do naszego pierwszego celu – Muzeum Narodowego, gdzie obejrzeliśmy dostępne dzieła sztuki wybitnych malarzy m.in.: Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i Witolda Wojtkiewicza. Pod dużym wrażeniem byliśmy oglądając dzieło Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z pomarańczami”. Wzięliśmy też udział w spotkaniu „Poszukiwany – poszukiwana”. Następnie udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego, aby m.in. obejrzeć wystawę pt. „Od Monte Cassino do linii Gotów” przygotowaną z okazji 70 rocznicy bitwy i niesamowitą ekspozycję czasową Muzeum Katyńskiego pt.: „Pamięć nie dała się zgładzić…”. Kolejnym naszym celem było zwiedzenie Pałacu Prezydenckiego, gdzie niestety nie udało nam się wejść, ze względu na duuużą liczbę chętnych, za to obejrzeliśmy pokaz multimedialny „Muzeum utracone”.
W Zamku Królewskim zwiedziliśmy Apartamenty Wielki i Królewski, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, wystawę Złoto Kolumbii. Sztuka dawnej Ameryki oraz Pokoje Królewiczowskie.
W dawnej drukarni Polskiej Agencji Prasowej zobaczyliśmy wystawę „25 lat polskich przemian”, – m.in. samochód marki Syrenka i Wołga, sklep mięsny, a w nim puste półki i … ocet, gry podwórkowe: kapsle i grę w gumę, bar mleczny. Można było spróbować waty cukrowej i wody sodowej z saturatora, otrzymać kartki na mięso, obejrzeć wystawę fotografii „25 lat przemian”. Atrakcją wieczoru był przejazd tramwajem z 1939 r. w którym czuło się klimat tamtych lat…
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów, obiecując, że za rok wyruszymy ponownie na taką interesującą wycieczkę.
tekst – Magdalena Karpińska – Barzyczak