LO im. M.Kopernika

17 kwietnia 2013r. – apel z okazji 70-tej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

W środę 17 kwietnia, odbył się apel z okazji 70-tej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Młodzież z kl. I A i H, przypomniała historię holokaustu – zagłady, w okresie II wojny światowej. Mottem przewodnim były słowa skierowane do Polaków, wydane 23 kwietnia 1943r., przez Żydowską Organizację Bojową

„Polacy, Obywatele, Żołnierze Wolności. (…) Wśród dymów pożarów i kurzu krwi mordowanego getta Warszawy – my, więźniowie getta, ślemy wam bratnie pozdrowienia.
Wiemy, że w serdecznym bólu i łzach współczucia, że z podziwem i trwogą o wynik tej walki przyglądacie się wojnie, jaką od wielu dni toczymy z okrutnym okupantem.
Lecz wiedzcie, że każdy próg getta, jak dotychczas, tak i nadal będzie twierdzą, że możemy wszyscy zginąć w tej walce, lecz nie poddamy się (…)
Toczy się walka o naszą i waszą Wolność. O wasz i nasz – ludzki, społeczny, narodowy – honor i godność. Pomścimy zbrodnie Oświęcimia, Treblinki, Bełżca, Majdanka! (…)”

19 maja, w dniu zakończenia powstania, młodzież pod kierunkiem p. Hryń złoży kwiaty – żółte żonkile – symbol powstania w miejscu kirkutu (cmentarza), znajdującego się w Ostrowi Mazowieckiej, aby oddać cześć pamięci ofiarom Zagłady.

„nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest. Każdy z nas może sprawić, że stanie się on lepszym i piękniejszym miejscem.
Od każdego z nas zależy, czy nie powtórzy się w przyszłości tragedia Holocaustu…” J. Korczak

M. Karpińska – Barzyczak

Skip to content