LO im. M.Kopernika

15 września 2012r. – Sprzątanie Świata

„Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę”…
…pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska” organizowana i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia. Tym hasłem, nawiązującym do ludowej wyliczanki, chciano zachęcić wszystkich do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami.

Szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu, czy na poboczu dróg, w tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy. Tegoroczna akcja służy temu, byśmy zatroszczyli się o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte. Skorzystają na tym, nie tylko ziemia, drzewa, czy zwierzęta, ale także my ludzie. Jest to dla nas szansa na jesienny spacer po czystym lesie.

W tym roku termin Polskiej odsłony akcji świata „Clean up the World” przypadł na 14-15-16 września. To czas , by wszyscy mieszkańcy Polski, organizowali nie tylko akcje sprzątania, ale przede wszystkim akcje edukacyjne zachęcające do nie śmiecenia.

Nasi uczniowie, jak co roku uczestniczyli w akcji. Sobota 15 września – była dla naszej szkoły dniem pracującym, więc w tym dniu uczniowie klas pierwszych: IC, D, G i H wraz z opiekunami wyruszyli w wyznaczone tereny, w kierunku wiaduktu i torów, by „sprzątać świat”.

Jako pierwsi wyruszyli uczniowie klas IG i IH z p. Justyną Macioch, p. Pauliną Kazimierską i p. Przemysławem Filcem. Drugą grupą były klasy IC i ID z p. Piotrem Chudem, p. Krzysztofem Zawiszą i ks. Stanisławem Kućmierowskim.
Po zakończonej akcji zgłoszono zbiórkę do ZGKiM.
Magdalena Konrad
Foto: Paulina Kazimierska

Skip to content