15 listopada 2011r. – wizyta w Komorowie
|W dniu 15 listopada, w 60 rocznicę założenia Jednostki Wojskowej w Komorowie, która początkowo znajdowała się w Warszawie, uczniowie klasy I F i II F z opiekunami, p. Ewą Małyszko, p. Magdaleną Konrad i p. Przemysławem Filcem odwiedzili 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny.
22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny pod swoją obecną nazwą istnieje od 2004 roku kontynuując historię i tradycje 22 Wojskowego Ośrodka Topograficzno-Kartograficznego, przeformowanie to nastąpiło rozkazem Szefa Generalnego Zarządu Rozpoznania Wojskowego nr Pf-1/P2 z 22 stycznia 2003. Obecnie głównymi zadaniami ośrodka są: prace z zakresu kartografii, reprodukcji poligraficznej wydawnictw geograficznych oraz gromadzenie i utrzymywanie zapasów wydawnictw topograficznych. Ośrodek dysponuje sprzętem pozwalającym przeprowadzić cały proces produkcji map, od ich opracowania aż do wydruku. 22. WOK zabezpiecza również materiałami geograficznymi polskie wojska biorące udział w misjach poza granicami kraju. Ośrodek świadczy również niektóre usługi na rzecz środowiska cywilnego.
Już o 8 rano wyruszyliśmy do Jednostki, droga, choć daleka upływała w miłej atmosferze i niemal wojskowym krokiem dotarliśmy do Jednostki na chwilę przed godziną 9. Na miejscu powitali nas żołnierze i od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem było Mauzoleum – gdzie znajdują się tablice upamiętniające poległych żołnierzy Szkoły Podchorążych Piechoty.
Następnie zwiedziliśmy pomniki, w tym pomnik płk Piotra Wysockiego. Mieliśmy okazję także obejrzeć wystawę zdjęć zrobionych przez pana Andrzeja Mierzwińskiego – z planu filmu „Bitwa Warszawska”. Piękne, profesjonalne zdjęcia robiły duże wrażenie. Pan Andrzej podzielił się z nami swoimi odczuciami i opowiedział o chwilach spędzonych na planie filmu. Polecił także wszystkim, by obejrzeli ten film w dwóch wersjach – na płaskim ekranie, następnie w 3D, by poczuć tę zaskakująca różnicę.
Kolejnym etapem była Izba Pamięci – gdzie mogliśmy wysłuchać ciekawej historii Jednostki Wojskowej 3470. Najciekawszym wydarzeniem, była możliwość postrzelania z broni. W hali sportowej czekali na nas młodzi żołnierze, którzy prezentowali broń. Wbrew pozorom dużo chętniej strzelały nasze dziewczyny. Poinstruowane przez żołnierza świetnie strzelały do celu!!
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy była pracownia kartograficzna, gdzie specjaliści opowiedzieli o procesie produkcji map, obejrzeliśmy wszystkie maszyny i wysłuchaliśmy w jaki sposób tworzy się poszczególne mapy. W prezencie dostaliśmy małe kalendarzyki na przyszły rok, wyprodukowane oczywiście w pracowni kartograficznej. Wycieczka była ciekawa, a droga powrotna minęła bardzo szybko.
Magdalena Konrad
Foto: Magdalena Konrad