LO im. M.Kopernika

11 maja 2011r. – wizyta w Zuzeli

„Przejdę przez ten świat tylko jeden raz, wobec tego cokolwiek zrobić mogę  dobrego,
wyświadczyć komukolwiek  przysługę niech uczynię to teraz.
Niech więc tego nie odkładam na później, nie zaniedbuję,
bo już nigdy więcej nie będę miał szansy pójść tą samą drogą.”

Zuzela to niewielka miejscowość o bogatej historii, położona w urokliwym zakątku Niziny Południowopodlaskiej. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy powstał w 1975 roku, jako placówka kształcąca dzieci i młodzież z lekką niepełnosprawnością  intelektualną. Siedzibą ośrodka były Tworkowice koło Ciechanowca. Patronem ośrodka jest Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski.
W skład ośrodka wchodzą –  szkoła podstawowa specjalna, gimnazjum specjalne i szkoła przysposabiająca do pracy. W toku zajęć szkolnych i pracy w grupach wychowawczych uczniowie nabywają i doskonalą umiejętności z zakresu samoobsługi, radzenia sobie w różnych sytuacjach, zdobywają wiedzę o otaczającym świecie, uczą się współdziałania z innymi ludźmi, rozwijają sprawność manualną, wrażliwość słuchową, muzykalność.
W placówce przebywają dzieci w wieku od 7 do 24 lat. Są to osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, dzieci niemówiące oraz dzieci ze sprzężonymi zaburzeniami rozwoju. W dniu 11.V.2011 r. grupa wolontariuszy wraz z p. Magdalena Konrad i p. Pauliną Kazimierską odwiedziły Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zuzeli.
Młodzież długi czas przygotowywała się do występu, by właśnie w tym dniu wystawić bajkę p.t. „Kot w butach” pod kierunkiem p. Magdaleny Konrad. Z Ostrowi wyjechaliśmy o godz. 10:00, autobus po brzegi wypełniony był dekoracjami i przebraniami. Na miejsce dotarliśmy ok. godziny 11:00, gdzie wszyscy na nas z niecierpliwością czekali. Dzieciaki siedziały już na miejscach przygotowanych na widowni, nasi aktorzy szybko się przebierali, inni przygotowywali scenę – rzeka, karoca, łąka… Oby tylko wszystko się udało, oby wywołać uśmiech na twarzach dzieciaków.
Jeszcze ostatnia chwila przygotowań, wszyscy ustawieni, Ola Kaniuk – narrator – czeka na znak… i zaczynamy!
Dzieci były zachwycone, udało nam się skupić ich uwagę na całe przedstawienie – mamy świetnych aktorów. Kasia Koziara swym pięknym głosem, sprawiła, że większość słuchała z otwartymi ustami.
Ogromne brawa i radosne uśmiechy to dla nas najwspanialsza zapłata… Zaraz po udanym spektaklu były podziękowania od Pani Dyrektor Doroty Murawskiej. Dostaliśmy piękne upominki przygotowane własnoręcznie przez wychowanków, my także wręczyliśmy drobny prezent oraz słodycze.
Słodycze były zbierane przez cały miesiąc w naszej szkole, i dzięki temu każdy wychowanek dostał swoja paczuszkę – od samego Kota w Butach, którego grała Ania Pawłowska.
Jeszcze tylko wspólne zdjęcia… i czas na wspólną zabawę, były tańce i mnóstwo świetnej zabawy.
Gdy Pani Dorota zaprosiła nas na kawę i coś słodkiego, młodzież miała czas by zwiedzić ośrodek oraz jego otoczenie, napić się czegoś zimnego i i spędzić wspólne chwile z dzieciakami.
Czas szybko mijał w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli, że mamy nowych przyjaciół. Na pewno jeszcze się spotkamy!!! Do zobaczenia!!
Magdalena Konrad

Skip to content